Rysunek techniczny to nic innego, jak informacja techniczna, która ma postać graficzną. Wyróżnia się kilka rodzajów rysunku technicznego. Każdy może być wykonany zarówno w formie tradycyjnej z wykorzystaniem papieru i ołówka, jak i za pomocą specjalnego oprogramowania. W grę wchodzi dzisiaj zarówno oprogramowanie 2D oraz 3D.
Jakie są rodzaje rysunku technicznego?
Obecnie wyróżnia się następujące rodzaje rysunku technicznego:
- rysunek architektoniczny;
- rysunek budowlany;
- rysunek montażowy;
- rysunek warsztatowy;
- rysunek instalacyjny;
- rysunek produkcyjny;
- rysunek maszynowy.
Wskazuje się również na rysunek techniczny wykonawczy oraz złożeniowy. Rysunek techniczny w budownictwie może uwzględniać takie elementy, jak konstrukcje drewniane, konstrukcje murowe, konstrukcje żelbetowe oraz konstrukcje stalowe.
Jaki format może mieć rysunek techniczny?
Mówiąc o rysunku technicznym, nie można zapomnieć o jego formacie. Jest to jedna z podstawowych cech charakteryzujących rysunek techniczny, który wykonuje się na arkuszach rysunkowych o znormalizowanych wymiarach zgodnych z normami międzynarodowymi ISO. Podstawowym formatem arkusza, na którym wykonywane są rysunki techniczne, jest format A4. Nie oznacza to jednak, że w razie potrzeby nie można zastosować arkuszy o większym formacie jak A0.
Linie w rysunku technicznym – o czym pamiętać?
Chcąc wykonać poprawnie rysunek techniczny – zarówno ten obejmujący konstrukcje stalowe, jak konstrukcje żelbetowe – należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich linii. W rysunku technicznym stosuje się ich kilka rodzajów i grubości. To właśnie dzięki temu tworzony rysunek jest przejrzysty, wyraźny, a jego odczytanie dla fachowców nie stanowi najmniejszego problemu. W rysunku technicznym wyróżnia się linie:
- ciągłe grube;
- ciągłe cienkie;
- punktowe cienkie;
- kreskowe cienkie;
- faliste cienkie;
- zygzakowe cienkie.
Za pomocą ciągłej linii grubej oznacza się krawędzie i zarysy poszczególnych elementów. To właśnie ten rodzaj linii pełni w rysunku technicznym główną rolę. Warto pamiętać, że niektórzy specjaliści wykorzystują również linie bardzo grube. Przy pomocy linii ciągłych cienkich wykonuje się kreskowanie i wymiarowanie. Linią punktową cienką można zaznaczyć na rysunku technicznym oś symetrii, z kolei linia kreskowa pozwala na oznaczenie tych krawędzi, które są niewidoczne. Zarówno linia falista, jak i zygzakowa wykorzystywana jest wtedy, kiedy na rysunku chcemy zaznaczyć przerwania.
Każdy, kto chce poprawnie wykonać rysunek techniczny, musi zacząć od opanowania rodzajów linii. W przeciwnym razie rysunek nie tylko nie będzie poprawny, ale również może być nieczytelny.
Jakie informacje podstawowe powinny znaleźć się na rysunku technicznym?
Odpowiednio dobrane linie to jedno, jeśli chodzi o poprawność rysunku technicznego. Istotnym elementem jest także zamieszczenie na nim informacji podstawowych. Każdy rysunek techniczny powinien zawierać precyzyjnie wykonaną tabelę informacyjną, a także tabelę rewizji. Bardzo ważne są wszystkie notatki i elementy odnoszące się do specyfikacji. Nie wolno pominąć liter i liczb, które odnoszą się do położenia. Tylko wówczas rysunek techniczny będzie kompletny.
W jakich działach firmy przydaje się rysunek techniczny i do czego jest wykorzystywany?
Okazuje się, że rysunek techniczny ma naprawdę szerokie zastosowanie. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, rysunek techniczny może znaleźć się nie tylko na biurku inżyniera. Często trafia do działu obsługi klienta, gdzie na jego bazie wykonuje się wycenę oferty, która ma trafić do kontrahenta. Rysunki techniczne są niezbędne we wszystkich działach technologicznych i produkcyjnych firmy, ale także w dziale jakości i zarządzania procesami.
Jakie oprogramowanie do rysunku technicznego wybrać – 2D czy 3D?
Obecnie coraz więcej specjalistów sięga po oprogramowanie 3D. Nie oznacza to jednak, że starsze oprogramowanie 2D nie zasługuje na uwagę. W niektórych sytuacjach to właśnie ten rodzaj oprogramowanie sprawdza się zdecydowanie lepiej. Jest dobrym wyborem w przypadku projektów instalacji np. elektrycznych czy wodociągowych, które opierają się przede wszystkim na schematach. Także branża przemysłu chemicznego bazuje głównie na projektowaniu 2D. Mówiąc krótko, jest ono stosowane wszędzie tam, gdzie to rysunek schematyczny ma największe znaczenie. W niektórych przypadkach to ten rodzaj projektowania zapewnia lepszą czytelność rysunku już po wykonaniu wydruku. Warto pamiętać, że najlepszą decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego oprogramowania do wykonania rysunku technicznego podejmie zawsze specjalista.
Czy rysunek techniczny wykonywać samodzielnie?
Prawidłowe wykonanie rysunku technicznego wymaga dużej wiedzy i niemałych umiejętności. Nawet niewielkie z pozoru błędy mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się być zaufanie fachowcom, którzy wiedzą, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby rysunek techniczny był perfekcyjny.
Rysunek techniczny ma naprawdę szerokie zastosowanie. Okazuje się jednak, że wiele osób nie jest w stanie uporać się z jego samodzielnym wykonaniem. Jesteśmy doświadczoną firmą, która posiada na swoim koncie mnóstwo zrealizowanych projektów w zakresie rysunku technicznego. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że Twój rysunek techniczny nie zawiera błędów, jest wykonany prawidłowo, postaw na nasze usługi. Nasza firma to naprawdę odpowiednie miejsce dla wszystkich chcących zlecić profesjonalne wykonanie rysunku technicznego.