Decydując się na budowę domu, wiele osób musi zaciągać wielotysięczny kredyt, który następnie spłacany jest przez lata. Roboty budowlane pociągają bowiem za sobą naprawdę ogromne koszty. Pojawia się więc pytanie o czym pamiętać i na co postawić, aby dom jednorodzinny wybudować naprawdę tanio.
Budowa domu – samodzielnie czy z firmą budowlaną?
Wiele osób sądzi, że najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy tanio wybudować dom, jest zrobienie tego samodzielnie. Tymczasem okazuje się, że często jest to najgorsze, na co można się zdecydować. Budowa domu z firmą budowlaną pochłania wbrew pozorom mniejsze pieniądze. Przede wszystkim cały proces budowy przebiega wówczas sprawniej. Trzeba pamiętać, że im dłużej trwa budowa, tym jej koszt jest większy. Dzięki doświadczonej, renomowanej firmie budowlanej można również uniknąć wpadek i błędów, które będą skutkowały koniecznością wprowadzania kosztownych poprawek. Chcąc zaoszczędzić na budowie domu, należy więc przede wszystkim znaleźć dobrą firmę budowlaną.
Na jaki projekt domu postawić, aby koszt budowy był niższy?
Tym, co bardzo istotnie wpływa na koszt budowy domu, jest przede wszystkim projekt. Jeśli zależy nam na tym, aby prace budowlane nie pochłonęły zbyt dużych pieniędzy, należy przede wszystkim zadbać o to, aby projekt był możliwie jak najprostszy. Zasada jest w tym wypadku prosta: im prostsze ściany i dach domu, tym mniej będzie kosztowała nas budowa domu. Fantazyjne kształty, załamywane ściany, oryginalny dach – wszystko to sprawia, że koszt budowy domu zaczyna gwałtownie rosnąć. Warto przy tym pamiętać, że proste domy, które wybudowano na planie prostokąta i pokryto dwuspadowym dachem nie tylko kosztują najmniej, ale również dobrze się prezentują.
Wybierając projekt, warto także rozważyć budowę piwnicy. Podpiwniczenie zawsze podnosi koszt budowy. Rezygnując z piwnicy w domu, zmniejszamy koszt budowy o wydatki na:
- głęboki wykop;
- wykonanie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej;
- wykonanie schodów prowadzących do piwnicy.
Warto pamiętać, że specjaliści wskazują, że podpiwniczenie może zwiększyć koszt budowy domu nawet o 30%, co oznacza naprawdę dużą kwotę. Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze.
Z jakich materiałów wykonać ściany i inne elementy domu, aby obniżyć koszt budowy?
Tym, co istotnie wpływa na ostateczny koszt budowy domu, są wykorzystane materiały. Nie na wszystkich oczywiście można zaoszczędzić. Warto jednak pamiętać, że ci, którzy chcą obniżyć wydatki, mogą zdecydować się na wykonanie ścian z betonu komórkowego. Jest to materiał, który opłaca się zdecydowanie bardziej niż powszechnie wykorzystywane pustaki. Co ważne, ma wcale nie gorsze właściwości i sprawdza się naprawdę świetnie. Jeśli chodzi o beton komórkowy, to sprawdzi się on zarówno w przypadku ścian nośnych, jak i ścian działowych.
Ważnym elementem każdego domu jest strop. Jeśli nie zrezygnowaliśmy z piwnicy, musimy pamiętać, że pojawia się konieczność wykonania aż dwóch stropów, z czego ten znajdujący się między piwnicą a parterem musi być naprawdę wytrzymały. Specjaliści od budownictwa wskazują, że ten element konstrukcyjny można wykonać albo z elementów prefabrykowanych albo z żelbetonu. Wprawdzie ich cena jest dość podobna, ale już różnice za robociznę są naprawdę duże. Tym, którzy szukają oszczędności poleca się stropy z żelbetonu. Strop, który oddzielał będzie parter od piętra może być wykonany z drewna. Będzie on kosztował nas sporo mniej niż strop żelbetowy.
Jak wielkość domu wpływa na koszt jego budowy?
Roboty budowlane i prace monterskie będą nas kosztowały mniej, jeśli zdecydujemy się na budowę mniejszego domu. Mała powierzchnia pod zabudowę to przede wszystkim konieczność zakupu mniejszej działki, co już generuje niemałe oszczędności. W przypadku niewielkiego domu zdecydowanie mniej wydamy na materiały budowlane i wykończeniowe. Różnica może być naprawdę bardzo duża. Jeśli więc duży nam nie jest nam potrzebny, warto wybrać projekt budynku o mniejszej powierzchni. W kieszeni zostanie nam naprawdę duża kwota pieniędzy.
Jak kupować materiały budowlane i wykończeniowe, aby budowa domu była tańsza?
Tym, co wpływa na koszt budowy domu jest oczywiście cena wykorzystywanych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Aby dom kosztował nas mniej, warto stawiać na ofertę dobrych, renomowanych hurtowni, które gwarantują atrakcyjne ceny. Sprawdza się korzystanie z różnego rodzaju akcji promocyjnych. Warto jednocześnie pamiętać, że nie jest rozsądne kupowanie materiałów najtańszych, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Może to bowiem skutkować przykrymi niespodziankami, które mogą pojawić się albo na etapie budowy domu, albo już podczas jego użytkowania. Zawsze wygenerują one dodatkowe koszty, których przecież chcemy uniknąć.
Jeśli zależy Ci na tym, aby wybudować dom, nie przepłacając, postaw na dobrego wykonawcę. Jeśli szukasz firmy, która nie winduje swoich cen, a jednocześnie stawia na wysoką jakość wykonywanych prac i krótkie czasy realizacji, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.